Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj2
Wczoraj95
W tym tygodniu344
W tym miesiącu2614
Ogółem298686
Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

121 ROCZNICA URODZIN ZOFII SOLARZOWEJ

Zofia Solarzowa była założycielką jednego z pierwszych zespołów góralskich na Podhalu. Z okazji 121 rocznicy Jej urodzin zamieszczamy fragment z książki "Życie spełnione - Mój pamiętnik", który jest zbiorem wspomnień naszej patronki.

Książka jest dostępna do wypożyczenia w naszej bibliotece


Biały Dunajec. Góralska piękna wieś. Związałam z nią swoje życie, swoje nadzieje, serce i myśl.

IMG 2736

Członkinie zespołu artystycznego w Białym Dunajcu zorganizowanego i prowadzonego przez Zofię Solarzową śpiewają: "Ej, sium wodo, sium wodo, sium, wodzicko, wodo. Ej, góralskom urodom, wiec-istom ślebodom..."

 Objechaliśmy z tymi śpiewkami, rodzącymi się często prawie na poczekaniu, całą Polskę i wiele miejscowości w Czechach i na Słowacji. A trzeba powiedzieć, że głosy w naszym zespole były piękne i śpiewanie ich - doskonałe. Tak się jakoś działo zawsze w zespołach, które prowadziłam. Nic nie narzucałam, nie uczyłam, tylko ciągnęłam, wyciągałam z ludzi ich głosy coraz czyściejsze, coraz pewniejsze, coraz wyraźniej wymawiane słowa, uwrażliwiałam jakoś śpiewających na tę czystość, na harmonię i na wyrazistość. Potwierdzą moje słowa ludzie z Białego Dunajca i z innych wsi góralskich. Bo nasz zespół słynął przede wszystkim ze śpiewu. Nawet gdy inne zespoły występowały w filmie czy w telewizji, głos podkładano nasz, białodunajecki.

Untitled-2 małe

Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 736
 

Znajdź na stronie

listopada

30

czwartek

Reklama
Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Reklama
Copyright © 2023 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.