Współpraca białodunajeckiej Biblioteki z Miejską Biblioteką Publiczną w Chrzanowie w ramach PRB

W ostatnim tygodniu sierpnia gościliśmy w naszej Bibliotece Panią Małgorzatę Zbroszczyk – prowadząca "Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie oraz Sołtys Pogorzyc Zdzisławę Musiał, realizujące na naszym terenie projekt „Dziel się wiedzą, mnóż pomysły” w ramach projektu LABIB realizowanego przez Program Rozwoju Bibliotek.

Panie przeprowadziły kilka wywiadów, między innymi z Panem Wójtem Andrzejem Jackiem Nowakiem, Sołtysem wsi Biały Dunajec Romanem Rzadkoszem oraz Prezesem Klubu LKS Biali Biały Dunajec – pierwszym klubowym trenerem skoczka Kamila Stocha – Stanisławem Trebunią – Tutką, popularnie zwanym „UJKIEM”.

Spotkania w Bibliotece miały na celu wymianę doświadczeń i propozycję współpracy. Pani Małgorzata Zbroszczyk w ramach prowadzonego Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnych zbiera wraz z wolontariuszami i udostępnia na stronie internetowej http://chrzanow.archiwa.org/ dawne zdjęcia. Przy okazji wizyty w naszej Bibliotece zainteresowała się zbiorami posiadanymi przez naszego czytelnika Mateusza Cudzicha, który utworzył za pomocą programu „My Heritage Family Tree Builder” drzewo genealogiczne, liczące około 6500 osób. Do drzewa dodaje on również zdjęcia, które zdobywa, podobnie jak wolontariusze w Chrzanowie, od mieszkańców.

Panie, realizujące na naszym gościnnym Podhalu swój projekt, były obecne podczas promocji naszej Biblioteki na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w ramach „DNIA GÓRALI POLSKICH” oraz uczestniczyły w wielkim FINALE tegoż Festiwalu.

Spotkanie to zaowocowało wymianą doświadczeń, dotyczącą realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, współpracy bibliotek publicznych z organizacjami pozarządowymi oraz zasad realizacji Funduszu Sołeckiego , jako bezpośredniej formy decydowania o wycinku budżetu samorządu przez mieszkańców danego sołectwa.

Tekst: Dominika Balicka i Józefa Kolbrecka

Zdjęcia: Małgorzata Zbroszczyk i Dominika Balicka