Z KART HISTORII BIBLIOTEKI

Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu została założona 1 sierpnia 1963r. Znajdowała się wtedy w budynku prywatnym u p. Zofii Skupień przy ul. Manifestu Lipcowego 316 (dzisiejsza Jana Pawła II). W 1964 r. Biblioteka została przeniesiona do budynku u Pana Staszla nr 232. W latach 1965-1966 Bibliotekę prowadziła p. Marianna Rzadkosz, a w latach 1967-1968 p. Roman Kłek. Od roku 1969 do sierpnia 1990 roku Biblioteką kierowała p. Joanna Dymnicka. W 1973 r. Biblioteka została przeniesiona do budynku gminnego, jednak nie na długo, gdyż z powodu braku pomieszczeń na biura gminne w roku 1976 została z powrotem przeniesiona do budynku prywatnego u p. Szaflarskiej przy ul. Manifestu Lipcowego 208. W m-cu wrześniu 1990 r. obowiązki pełniła p. Maria Dymnicka. A od 1 października 1990 roku aż do chwili obecnej Kierownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej jest Józefa Kolbrecka.

W latach 1976-1991 Biblioteka posiadała 5 filii: w Bańskiej Górnej, Bańskiej Dolnej, Szaflarach, Maruszynie Górnej i  Zębie. Cztery pierwsze funkcjonują obecnie na terenie powstałej w 1991 r. Gminy Szaflary, a Filia w Zębie należy do Gminy Poronin.

22 kwietnia 1991 r. Biblioteka otrzymała lokal w Gminnym Ośrodka Kultury, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. 22 stycznia 2008 r. odbyła się uroczystość nadania Gminnej Bibliotece Publicznej w Białym Dunajcu imienia Zofii Solarzowej. 1 kwietnia 2009 r. otwarta została Filia Biblioteki Publicznej w Gliczarowie Dolnym (od roku 1967 był to punkt biblioteczny).

Na terenie Gminy Biały Dunajec funkcjonują dwie biblioteki publiczne, a korzystający z nich to mieszkańcy Białego Dunajca, Leszczyn, Sierockiego, Gliczarowa Górnego, Gliczarowa Dolnego, jak i turyści.

22 kwietnia 1991 r. Biblioteka otrzymała lokal w Gminnym Ośrodka Kultury, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. W dniu 22 stycznia 2008 r. odbyła się uroczystość nadania Gminnej Bibliotece Publicznej w Białym Dunajcu imienia Zofii Solarzowej. 1 kwietnia 2009 r. otwarta została Filia Biblioteki Publicznej w Gliczarowie Dolnym (od roku 1967 był to punkt biblioteczny).