O finansach w bibliotece - zakończenie kursu

Zakończyliśmy kurs „O finansach w bibliotece”. Ponieważ dochodzili nowi kursanci, młodsi znacznie od 50+ , wnosili swoje uwagi. Bardzo im się podobało opisowe opracowanie haseł do krzyżówki w III module. Stwierdzili, że opis wprawdzie jest zawiły, a hasła łatwe, jednak ten opis, właśnie dzięki zawiłości daje do myślenia.
Interesujące były również tematy ubezpieczeń, a zwłaszcza różnice między rentą dożywotnią a hipoteką odwróconą.

Piąty moduł to historia pieniądza i różne zabezpieczenia, a także działalność Narodowego Banku Polskiego. I tu zrodził się pomysł, żeby w IV Edycji „O finansach… w bibliotece” w programie i w budżecie znalazł się wyjazd dla uczestników do Narodowego Banku Polskiego w Krakowie.
Innym tematem, o który się kursanci dopytują jest temat Ubezpieczeń a zwłaszcza III Filaru.
Są sugestie, żeby nie ograniczać wiekowo uczestników kursu, ponieważ i młodzi są zainteresowani tematyką finansów, oszczędności i zabezpieczenia swojej przyszłości.

A oto kilka przysłów, zarówno w języku literackim i gwarą, mówiących o pieniądzach:

„Chcesz stracić przyjaciela, pożycz mu pieniądze”

„Jak pozycajom, to piyknie godajom

A jak wracajom, to sie gniewajom”

„Baba to nawet fałszywe pieniądze pomija

„Księgowość to działy, rozdziały i przedziały,

Żeby cymbały nie wiedziały, gdzie się pieniądze podziały”

„Nimom nic, nimom nic i z tego sie ciese

Bo se swój majątek w kieseni uniese” (chodzi o kartę kredytową)

Na zakończenie uczestnicy otrzymali certyfikaty i podziwiali wspaniały tematyczny tort. Certyfikaty wręczała Pani Jadwiga Bartosz – instruktor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zakopanem i przedstawicielka jednej z kas oszczędnościowo – kredytowych.

Wnioski po zakończeniu kursu:

Uczestnicy są zainteresowani wszelkimi kursami, organizowanymi w białodunajeckiej Bibliotece (komputerowe, o finansach, warsztaty regionalne)

Jest wola założenia Koła Gospodyń Wiejskich przy Bibliotece

Są wnioski o organizowanie posiadów tematycznych (o strachach, prucie piórek, robótki ręczne, opłatki, święcone itp.)
Tekst i zdjęcia : Józefa Kolbrecka