WERNISAŻ WYSTAWY "GÓRY CZARNO - BIAŁE"

Pani Agata Jóźwiak - malarka absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów historii sztuki w Instytucie Polskiej Akademii Nauk. Autorka albumu o Karpatach Polskich. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Popularyzatorka malarstwa pejzażowego. Tworzy obrazy za pomocą tuszu, akwareli oraz farb olejnych.

Na wystawie obrazom towarzyszą kaligrafie przyśpiewek góralskich wykonane przez Lecha Żurowskiego absolwenta wydziału malarstwa ASP w Warszawie, który od 1995 roku maluje techniką sumi-e. W swojej pracowni w Warszawie założył studio Ścieżka, gdzie uczy młodzież i dorosłych malarstwa, rysunku, kompozycji, ale przede wszystkim koncentruje się na postrzeganiu świata, zatrzymaniu się i oddaniu jego istoty w formie plastycznej.

Prelekcje na temat artystów polskich i ich inspiracji sztuką japońska przedstawiła Anna Katarzyna Malaszko - historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie

Serdecznie dziękujemy Dominice Białoń, Martynie Staszel oraz Hubertowi pańszczykowi za przyjście w wyjątkowych stylizacjach inspirowanych Japonią. Dziękujemy również Paniom z Klubu Senior 60+ Biały dunajec za obecność, prezentację tradycyjnych ubrań góralskich, śpiew i góralską ślebodę!