Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj88
Wczoraj140
W tym tygodniu228
W tym miesiącu1815
Ogółem308633
Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 

Modlitewniki - droga do prawdy i wolności

**Modlitewniki - droga do prawdy i wolności** -

W niedzielę 29 grudnia sala teatralna kościoła Św. Królowej Jadwigi w Nowym Targu gościła w swoich podwojach niecodzienną wystawę. Na ponad 20 stołach i gablotach wyeksponowane zostały modlitewniki z XIX i początków XX wieku, a także domowy ołtarzyk z drewnianą figurką Matki Bożej, ponad stuletnim różańcem, lichtarzem, krzyżem i manuałem.

Na wystawie zgromadzone zostało ponad 400 modlitewników, potężny zbiór międzywojennej prasy katolickiej oraz bogata kolekcja druków ulotnych. Po krótkim wprowadzeniu i wspólnej modlitwie poprowadzonej przez proboszcza parafii Ks. Henryka Paśkę nastąpiło otwarcie wystawy i wykład Pani Teresy Domin "Tło historyczne powstania modlitewników na przestrzeni ostatnich trzech wieków".

Po wykładzie głos zabrał organizator wystawy i właściciel znacznej części kolekcji Jarosław Błażusiak (Jantek Gall) założyciel serwisu katolickiego Laudate.pl Dzieło Świętej Królowej Jadwigi. Mówił o tradycyjnych katolickich wartościach zawartych w zebranych modlitewnikach o zwyczaju wspólnej modlitwy w rodzinach oraz o związkach wiary katolickiej z patriotyzmem.

Nieoczekiwanym gościem wystawy był Ks. Biskup Jan Szkodoń. Eminencja z zainteresowaniem obejrzał zgromadzone eksponaty szczególnie interesując się ręcznie pisanymi modlitewnikami zesłańców syberyjskich oraz kolekcją egzemplarzy cenzorskich gdzie funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa czerwoną kredką wykreślali fragmenty „politycznie niepoprawne”. Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność i uznanie dla organizatorów wystawy oraz udzielił zebranym błogosławieństwa.

Miłym akcentem wydarzenia był wspólny opłatek i życzenia bożonarodzeniowe.

Wystawy "Modlitewniki - droga do prawdy i wolności" oraz "Ocalić od zapomnienia", która miała miejsce 1 grudnia w Białym Dunajcu, są częścią projektu pod nazwą „Zbudujmy razem nowe Laudate.pl".
 
tekst i zdjecia: Jarosław Błażusiak, Jakub Błażusiak / Laudate.pl

Kierownik naszej Biblioteki Józefa Kolbrecka apeluje: "Jeśli podoba się Państwu inicjatywa dzięki, której odbyła się juz druga wystawa Modlitewników zapraszam do wsparcia akcji "Zbudujmy Razem Nowe Laudate" http://polakpotrafi.pl/projekt/zbudujmy-razem-nowe-laudatepl?utm_source=projects Akcja ma na celu unowocześnienie jednego z największych w Polsce serwisów katolickich laudate.pl "

 

 

Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 5204
 

Znajdź na stronie

maja

28

wtorek

Reklama
Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Reklama
Copyright © 2024 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.