Reklama
Reklama
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj2
Wczoraj77
W tym tygodniu301
W tym miesiącu1746
Ogółem231574
Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Doczekała się promocji książka Jerzego Stefana Stawińskiego „Ogień czyli cena wolności”

W dniu 10 października b.r. gościliśmy w auli gminnej w Białym Dunajcu znamienitych gości: Wojciecha Solarza – znanego reżysera znanych filmów, takich jak: „LEGENDA TATR”, „TRZECIA GRANICA”, „PLEBANIA” i wielu innych filmów. Wojciech Solarz to syn Patronki naszej Biblioteki – Zofii Solarzowej. Drugim znamienitym gościem był dr Janusz Gmitruk – Dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.


Mieliśmy zaszczyt gościć również Senatora RP prof. Stanisława Hodorowicza oraz Panią Izabelę Sarnę – Kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Zakopane.

Dziękujemy pani Beacie Zalot – redaktorce naczelnej TYGODNIKA PODHALAŃSKIEGO za obecność na naszej bibliotecznej imprezie.

Na widowni obecni byli członkowie Państwowego Zespołu Artystycznego „Biały Dunajec”, który po wojnie prowadziła Zofia Solarzowa, członkowie Białodunajeckiego Oddziału Związku Podhalan z prezeską Agatą Bentkowską, członkinie Stowarzyszenia KOBIETY PODHALA oraz inni mieszkańcy naszej Gminy.

Dr Gmitruk przypomniał starszym, a młodszym przybliżył, straszny czas II wojny światowej i realia, w których przyszło żyć i walczyć Józefowi Kurasiowi, zwanemu „Ogniem”. Tragiczne decyzje, które musiał podejmować, zostały przedstawione w książce, która jest scenariuszem do filmu. Dialogi do tej książki napisał Wojciech Solarz.

Marzeniem prelegentów jest, żeby na podstawie tej książki powstał wreszcie film, i to marzenie przekazali w testamencie biorącym udział w promocji.

Po promocji książki z zaciekawieniem obejrzeliśmy projekcję, fabularnego filmu „LEGENDA TATR” w reżyserii Wojciecha Solarza (scenariusz na podstawie prozy Kazimierza Przerwy-Tetmajera, z muzyką Wojciecha Kilara).

Życzeniem zebranych jest, żeby projekcje takich filmów odbywały się u nas częściej.


Tekst: Józefa Kolbrecka

Zdjęcia: Krzysztof Jarosz 

Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 1506
 

października

22

czwartek

Znajdź na stronie

Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Copyright © 2020 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.