Reklama
Reklama
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj2
Wczoraj77
W tym tygodniu301
W tym miesiącu1746
Ogółem231574
Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

„Góralska czytanka” i spotkanie z poetką Wandą Szado-Kudasikową w białodunajeckiej Bibliotece

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek nasza Patronka Zofia Solarzowa bardzo była uradowana, gdyż czytanie tekstów góralskich w ciągu tego czasu rzeczywiście połączyło pokolenia. Dzieci i młodzież podczas Tygodnia Bibliotek przygotowywały się do konkursu czytania tekstów góralskich pod opieką naszej zaprzyjaźnionej z Biblioteką seniorki Pani Helenki Świder – Zbójnikowej.
15 maja, w dniu imienin naszej Patronki, odbył się konkurs Czytania po góralsku oraz spotkanie autorskie z Wandą Szado-Kudasikową.

W trakcie pierwszej części spotkania dobrze przygotowani uczestnicy konkursu bardzo chętnie wzięli udział w tych czytelniczych zawodach, czytając pięknie po góralsku teksty z „Góralskiej czytanki”, którą wydała Pani dr Anna Mlekodaj – wykładowca Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Na twarzach słuchaczy widać było wielkie zainteresowanie cytowanymi tekstami: Jana Guta Mostowego, Franciszka Sikonia, Ludwiny Jarząbek i innych pisarzy ludowych z Podhala.

W konkursie wzięło udział 17 osób. Jury w składzie: Wanda Szado- Kudasikowa, Janina Bentkowska, Janina Sichelska, Helena Świder i Halina Skupień przyznało następujące nagrody:

Szkoła Podstawowa kl. I-III

Wyróżnienie: Michał Piszczór

I miejsce: Bartłomiej Wypychowski i Natalia Karciarz

Szkoła podstawowa kl. IV-VI

Wyróżnienia:

  • Kamila Kuźmik
  • Alicja Rzadkosz
  • Natalia Floryn
  • Julia Stanek
  • Paulina Matyga
  • Natalia Zatłokiewicz
  • Izabela Gut

III miejsce:

  • Paulina Wojtanek
  • Marta Majerczyk
  • Katarzyna Stachowiec

II miejsce : Weronika Stachowiec

I miejsce: Magdalena Kamińska

Gimnazjum

Wyróżnienia : Joanna Cudzich i Izabela Gąbarczyk

Drugą część spotkania wypełniły wiersze Wandy Szado-Kudasikowej, która zapoznała nas z tym co jej w duszy gra, kiedy ubiera w słowa swoje uczucia do miejsc i ludzi przez nią ukochanych: do suchowiańskich dziedzin, białodunajeckich ludzi: Władysława Trebuni-Tutki i jego żony Zosi oraz swojego ukochanego Miasta – czyli Nowego Targu.

Wanda Szado-Kudasikowa urodziła się 11 marca 1936 roku w Płocku w rodzinie nauczycielskiej. Dzieciństwo spędziła w Suchem, w rodzinnym domu matki, a potem w Szaflarach i w Nowym Targu, gdzie skończyła Szkołę Podstawową i Gimnazjum Seweryna Goszczyńskiego. Dalsza edukacja to Studium Kultury i Oświaty, potem Studium Bibliotekarskie.  Jest autorką 7 tomików wierszy.

Dziękujemy Pani Wiktorii Frańczak za przekazanie nagród dla uczestników.

Zdjęcia z konkursu, spotkania autorskiego i przygotowania do konkursu: Józefa Kolbrecka i Krzysztof Jarosz

 

Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 4249
 

października

22

czwartek

Znajdź na stronie

Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Copyright © 2020 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.