Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj2
Wczoraj95
W tym tygodniu344
W tym miesiącu2614
Ogółem298686
Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 

MŁODZIEŻ TWÓRCZA I UCZESTNICZĄCA W KULTURZE - CZY I JAK TO MOŻLIWE

Na zaproszenie Starosty Tatrzańskiego, Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu oraz inni przedstawiciele instytucji kultury z Powiatu Tatrzańskiego uczestniczyli w delegacji do zaprzyjaźnionego Powiatu Kartuskiego.

1

Konferencja odbyła się w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Stężycy. Nowo powstały obiekt stanowi perełkę architektoniczną Stężycy - łączy w sobie świetnie wyposażone centrum kulturalno-multimedialne.
Wystąpienie prelegentów naukowych - dr Katarzyny Ciechorskiej - Kuleszy, adiunkta Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, dr Wojciecha Goszczyńskiego, adiunkta Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz mgr. Piotra Kanasia, głównego specjalisty ds. badań Małopolskiego Centrum Kultury, dotyczyło młodzieży w lokalnym pejzażu kultury. Na zakończenie odbyła się ożywiona debata, w której wzięła udział młodzież oraz dyrektorzy instytucji kultury, szkół, muzeów, itp. Młodzi ludzie są otwarci na propozycje działań kulturalnych. Umiejętne stworzenie przez instytucje kultury oferty powinno opierać się na obserwacji potrzeb młodzieży z danego środowiska oraz wspólnym wymyśleniu jej wraz z młodzieżą.

Delegacja odwiedziła również Muzeum Kaszubskie Kartuzy. Miejsce to prezentuje bogatą historię dziedzictwa kulturowego Kaszub. "Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta" to niezwykła ekspozycja łącząca w sobie elementy tradycyjnej formy wystawienniczej jakimi są obraz i tekst z elementami multimedialnymi i nowoczesną technologią rozszerzonej rzeczywistości. Wystarczy tablet lub telefon aby grafiki dotyczące kaszubskich legend uwiecznione na lnie ożyły - wszystko dzięki specjalnej darmowej aplikacji. Wystawa pokazuje jak lokalna kulturowość może przybrać nowoczesną formę nie tracąc przy tym swojej historycznej autentyczności i siły. Pomysłodawczynią i inicjatorką wystawy jest dyrektor Muzeum pani Barbara Kąkol.

Zaproszeni goście mieli również okazję zobaczyć Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. J. Żurakowskiego w Kartuzach, mieszczącą się w samym centrum miasta w budynku Dworca Integracyjnego. Biblioteka ta to centrum szeroko pojętej kultury i edukacji dla wielu środowisk. Nowoczesne centrum czytelnicze integruje lokalną społeczność poprzez organizacje wydarzeń kulturalnych, spotkań, wystaw oraz wernisaży. Serdeczne podziękowania dla pana Dyrektora Piotra Głowackiego za oprowadzenie nas po siedzibie biblioteki.

Jako Biblioteka, chcemy serdecznie podziękować Muzeum Kaszubskiemu oraz Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej za przekazanie do naszego księgozbioru kilku fantastycznych pozycji, które już niedługo będą dostępne dla naszych czytelników.

Dziękujemy również Panu Staroście Kartuskiemu za zorganizowanie konferencji i zaproszenie delegacji z zaprzyjaźnionych powiatów. Serdeczne podziękowania również dla Starostwa Tatrzańskiego za zaproszenie nas do udziału w wyjeździe


Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 189
 

Znajdź na stronie

listopada

30

czwartek

Reklama
Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Reklama
Copyright © 2023 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.