Wizyta w Norwegii

W dniach 23.05-31.05.2014 gimnazjaliści z Białego Dunajca, Proszowic, Miechowa, Myślenic i Starego Sącza wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Norwegii.  Wyjazd zorganizowany został w ramach Projektu „Edukacja Kulturowa społeczności małopolskiej poprzez cykl warsztatów artystycznych – PEACEPAITING w Polsce i w Norwegii” finansowany z Funduszy Norweskich.

Projekt skierowany jest do osób uzdolnionych artystycznie, dlatego pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Edvarda Muncha w Oslo, a następnie Galerii Narodowej w Oslo. Głównym celem odwiedzin tych miejsc było obejrzenia obrazu „Krzyk” E. Muncha, na którym dzieci miały wzorować się na czekających ich warsztatach malarskich. Galeria Narodowa w Oslo posiada ogromną ilość dzieł nie tylko artystów norweskich, ale także na przykład Maneta czy Rubensa. W Oslo odwiedziliśmy również wspaniały park Vigelanda, w którym znajduje się 250 rzeźb. Następnie wybraliśmy się w dalszą podróż na północ Norwegii do miejscowości Terråk.
W Terråk spędziliśmy 3 dni pełne wrażeń, wspaniałych spotkań z Norwegami, którzy przygotowali dla nas moc atrakcji. Oglądaliśmy przepiękne fiordy, płynęliśmy promem i odwiedziliśmy „Górę z dziurą”. Młodzież wzięła również udział w warsztatach malarskich tworząc własną wersję obrazu „Krzyk”. Uczestnicy wycieczki mocno zintegrowali się z miejscową młodzieżą. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak wspaniałym projekcie, dzięki któremu młodzież uzdolniona artystycznie może się rozwijać i poznawać szerzej sztukę, a przy okazji nawiązywać kontakty i zdobywać przyjaźnie. Sam wyjazd do tak wspaniałego kraju przyniósł nam wszystkim, i opiekunom, i dzieciom wspaniałe wrażenia i niezapomniane wspomnienia odwiedzanych miejsc i przepięknej przyrody, której nie można z niczym porównać, ani opisać słowami czy nawet zdjęciami.

Zapraszamy do oglądania zdjęć, które może chociaż częściowo przybliżą Wam wspaniałą atmosferę wyjazdu i przepiękną przyrodę norweską.
Projekt trwa już jakiś czas – jesteśmy dumni, gdyż praca Natalii Pańszczyk z Gliczarowa Dolnego, którą namalowała na pierwszych warsztatach w Proszowicach, przyozdabia ratusz w Bindal w Norwegii.