Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj24
Wczoraj46
W tym tygodniu223
W tym miesiącu1499
Ogółem305187
Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Podsumowanie realizacji grantów "Akademia Młodego Informatyka" i "Mistrz i jego uczeń"

W dniu 30 lipca 2011 odbyło się uroczyste zakończenie projektów „Akademia młodego informatyka” oraz „Mistrz i jego Uczeń” organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Oba projekty odbywały się w ramach Konkursu Grantowego „AKTYWNA BIBLIOTEKA" pilotowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w okresie od 01.02.2011 do 30.07.2011 r.

W spotkaniu kończącym realizację projektów udział wzięli seniorzy uczestniczący w szkoleniu komputerowym, wolontariusze oraz uczestnicy warsztatów z metaloplastyki (wykonywania spinek góralskich). Wszystkich zebranych przywitała Kierownik Biblioteki Józefa Kolbrecka jednocześnie dziękując uczestnikom obu projektów za uczestnictwo w organizowanych grantach. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i serdecznej atmosferze i jeszcze bardziej zacieśniło więzy między wszystkimi uczestnikami projektów. Seniorzy otrzymali zaświadczenia o odbytym szkoleniu komputerowym wraz z małym upominkiem w postaci publikacji książkowej na temat obsługi komputera dla osób w wieku 50+. Wolontariuszom również zostały wręczone podziękowania i powieści młodzieżowe za aktywne uczestnictwo w realizowanym projekcie. Następnie otwarta została wystawa spinek góralskich wykonanych przez uczestników warsztatów projektu „Mistrz i jego Uczeń”. Wystawę będzie można oglądać przez cały sierpień w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu. Na zakończenie spotkania, uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz upominkami. Prowadzący zajęcia Andrzej Bukowski podziękował dzieciom i młodzieży za wzięcie udziału w realizowanym projekcie. 10-ciu uczestników warsztatów sporządziło łącznie 26 spinek góralskich, które będą mogły zatrzymać dla siebie po zakończeniu udostępniania wystawy.

Dla przypomnienia projekt „Akademia Młodego Informatyka” skierowany był dla osób w wieku 50+. Założeniem grantu było zorganizowanie i przeprowadzenie bezpłatnych szkoleń komputerowych dla seniorów. Kurs komputerowy trwał od początku marca do połowy maja 2011 r. i obejmował 30 godz. zajęć praktycznych dla każdego uczestnika. Poprzez udział w projekcie osoby w wieku 50+ zdobyły podstawową wiedzę odnośnie:

  • Podstaw obsługi komputera i pracy w środowisku Windows 7,
  • Pracy z edytorem tekstu Microsoft Office Word 2007,
  • Podstaw pracy z arkuszem kalkulacyjnym Microsoft Office Excel 2007,
  • Obsługi Internetu i komunikatorów internetowych,

W ramach projektu Biblioteka nawiązała również współpracę z wolontariuszami, którzy służyli pomocą w obsłudze komputera osobom biorącym udział w szkoleniach informatycznych. Dzięki temu seniorzy mogli dodatkowo poza godzinami kursu poszerzać i doskonalić swoje umiejętności. Dodatkowo wydana została broszura o Bibliotece i działaniach realizowanych w obrębie grantu, z której mogą korzystać mieszkańcy Gminy, jak i turyści.

Biblioteka planuje rozpocząć następną rundę bezpłatnych szkoleń informatycznych dla osób w wieku 50+. Chcemy, aby było to zadanie cykliczne w działalności Biblioteki, gdyż uważamy, że wśród seniorów istnieje duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na realizację takich działań.

 

Drugi projekt „Mistrz i Jego Uczeń” skierowany był dla dzieci i młodzieży szkolnej z kl. IV-VI i gimnazjum. Ideą projektu było ocalenie od zapomnienia dawnej sztuki metaloplastycznej (wykonywania spinek góralskich). Zajęcia warsztatowe z metaloplastyki prowadził Andrzej Bukowski -Twórca ludowy z Białego Dunajca.

Zajęcia trwały od 4 marca do 29 lipca 2011 r. Dla każdego uczestnika przewidziane było 40 godz. zajęć praktycznych i teoretycznych. Warsztaty rozpoczęły się od części teoretycznej, na której dzieci i młodzież dowiedziały się o podstawowych zasadach BHP i informacjach związanych z materiałoznawstwem. Po zapoznaniu się z licznymi kształtami, wzorami, zdobieniami, wykończeniami spinek góralskich, dzieci zaczęły rysować na papierze swoje spinki, których szablony były później przenoszone na blachę mosiężną, miedzianą lub blachę nowe srebro tzw. alpagą. Po wycięciu z blachy spinki były ozdabiane różnorodnymi ornamentami wybijanymi za pomocą żelaznych stempli. Każda spinka w zależności od inwencji uczestnika miała różnorodne zdobienia, posiadała między innymi księżyce, półksiężyce, trójkąty, koła pełne lub puste, łuki, półkola, kwadraty, kreski czy ząbki. Najwięcej wykonanych spinek było typu rombowato guzowego, najliczniej spotykanego na Podhalu. Na niektórych widoczne były profile głów ptasich i kozich. Wykończenie spinki jest bardzo istotne, dlatego na zdobienia uczestnicy poświęcili najwięcej czasu. Każdy uczestnik wykonał po kilka spinek góralskich w różnych kształtach i w różnorodnej ornamentyce.

Dodatkowo w ramach projektu wydana została broszura z podstawowymi informacjami o metaloplastyce na Podhalu, relacją z warsztatów i niektórymi zdjęciami wykonanych w ramach projektu spinek. Zwieńczeniem wysiłków dzieci będzie możliwość zatrzymania sporządzonej przez siebie spinek góralskich po zakończeniu udostępniania wystawy.

Warsztaty zorganizowane w projekcie „Mistrz i jego Uczeń” były bardzo ciekawe i inspirujące, uczyły młodzież kreatywności, dokładności, a przede wszystkim cierpliwości w pracy. W przyszłości Biblioteka chce kontynuować takie zajęcia dla dzieci i młodzieży,  a także zaprosić dorosłych do wzięcia udziału w warsztatach.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

 

Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 3523
 

Znajdź na stronie

marca

29

piątek

Reklama
Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Reklama
Copyright © 2024 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.