Rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu "Akademia młodego informatyka" i "Mistrz i jego Uczeń"

W dniu 28 lutego br. odbyło się spotkanie informacyjne dla uczestników biorących udział w dwóch projektach organizowanych przez Gminna Bibliotekę Publiczną im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Białodunajecka biblioteka jako jedna z ośmiu na blisko 400 bibliotek uczestniczących w Konkursie Grantowym „AKTYWNA BIBLIOTEKA" prowadzonym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, otrzymała dofinansowanie na 2 projekty.

Realizacja obu grantów przypada na okres od lutego do lipca 2011 r.

Otrzymane granty:

- „AKADEMIA MŁODEGO INFORMATYKA”

- „MISTRZ I JEGO UCZEŃ”

Projekt „Akademia Młodego Informatyka” jest skierowany dla osób w wieku 50+. Założeniem grantu jest zorganizowanie i przeprowadzenie bezpłatnych szkoleń komputerowych.

Kurs  komputerowy potrwa od marca do połowy maja 2011 r. Dla każdego uczestnika przewidziane jest 20 godz. szkoleniowych. Zajęcia będą odbywać się 2 razy w tygodniu po 1 godzinie zegarowej w czytelni komputerowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu.

W ramach projektu Biblioteka nawiązała również współpracę z wolontariuszami, którzy będą służyć pomocą w obsłudze komputera osobom biorącym udział w szkoleniach informatycznych.  Dzięki temu seniorzy  będą mogli dodatkowo poza godzinami kursu poszerzać i doskonalić swoje umiejętności.

Po zakończonym kursie seniorzy wraz z wolontariuszami będą członkami powołanego przez Bibliotekę zespołu redakcyjnego, który wyda broszurę (lub inną formę wydawniczą) na wybrane przez uczestników tematy.

Drugi projekt „Mistrz i Jego Uczeń” jest skierowany dla dzieci  i młodzieży szkolnej z kl. IV-VI i gimnazjum. Ideą projektu jest ocalenie od zapomnienia dawnej sztuki metaloplastycznej (wykonywania spinek góralskich). Zajęcia warsztatowe z metaloplastyki poprowadzi Andrzej Bukowski -Twórca ludowy z Białego Dunajca.

Zajęcia będą trwać od 4 marca do końca lipca 2011 r. Dla każdego uczestnika przewidziane jest 40 godz. zajęć praktycznych i teoretycznych. Po zakończeniu warsztatów Biblioteka zorganizuje wystawę prac wykonanych przez uczestników. Dodatkowo bibliotekarze wraz z dziećmi przygotują folder z podstawowymi informacjami o metaloplastyce na Podhalu i ze zdjęciami wykonanych w ramach projektu spinek.

Zwieńczeniem wysiłków dzieci będzie możliwość zatrzymania sporządzonej przez siebie spinki góralskiej po zakończeniu udostępniania wystawy.

Tekst i zdjęcia: Piotr Jarosz GBP Biały Dunajec

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Co będzie potrzebne do przeprowadzenia lekcji?

Uwaga:
Celem lekcji jest wygenerowanie sprawozdania finansowego (dla wybranych pozycji sprawozdania znajdującego się na pliku XXX.xls) w języku XBRL, z wykorzystaniem taksonomii U_GAAP2009. Przedstawiono jedną z możliwości wykonania tego zadania. Inne propozycje rozwiązania tego zadania są mile widziane. Ich autorzy mogą zamieścić opis sposobu rozwiązania zadania na forum Pytania i odpowiedzi i uzyskać dodatkowy punkt.