Kurs dla instruktorów zespołów góralskich zakończony, egzamin zdany śpiewająco

W dniu 19 stycznia 2018 roku w gościnnych progach Bukowiańskiego Domu Ludowego w ramach zaliczenia kursu dla instruktorów zespołów góralskich, uczestnicy (a było ich 55) przedstawiali historię zmian w stroju góralskim Podhala, Spisza i Zagórza.

Scenariusze sami kursanci wymyślali a spisali się na medal. Ciekawie przenosili się w poszczególne epoki za pomocą wehikułu czasu, który nazwali po góralsku: „Zeleźnioki na roki”, „masina casu” czy też „fura wio – prr – cóf sie”. Trzeba było z nami być i trzeba było widzieć, bo takie spotkanie i tak wspaniała atmosfera już się nigdy nie powtórzy.

Przypominam, że opiekę merytoryczną nad tym przedsięwzięciem, organizowanym przez Stowarzyszenie KOBIETY PODHALA, objęła Pani dr Stanisława Trebunia – Staszel – pracownik naukowy Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, za co jej serdecznie podziękowaliśmy i wręczyliśmy LEGITYMACJĘ NR 1 HONOROWEGO CZŁONKA STOWARZYSZENIE KOBIETY PODHALA.

Patronat naukowy nad kursem objął Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej – Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, a Dziekan tego Wydziału prof. dr hab. Jan Święch podpisał certyfikaty ukończenia kursu. Na naszą prośbę odpowiedział następującymi słowami: „Z prawdziwą przyjemnością przyjmuję propozycję objęcia patronatu nad tą szczególną inicjatywą” .

Na pewno nie powstydziłby się za naszych kursantów.

Patronat honorowy objął Związek Podhalan wraz z Prezesem Andrzejem Skupniem, a reprezentowała go na egzaminie Pani Marta Zagórska – Wiceprezes

Dziękujemy za obecność na egzaminie Panu Krzysztofowi Trebuni – Tutce, który miał wykład o tańcu, śpiewie i muzyce góralskiej oraz Bartkowi Koszarkowi – Dyrektorowi Bukowiańskiego Centrum Kultury za to, że mimo licznych obowiązków służbowych i rodzinnych byli z nami i, myślę, nie uważali spędzonego z nami czasu za stracony.

Dziękujemy za obecność mediów:

- Pani Beacie Zalot z Tygodnika Podhalańskiego

- Panu Adamowi Dobrzyńskiemu z Programu 1 Polskiego Radia

- Panu Piotrowi Duraj z Góral.info

- Panu Mateuszowi Dziedzic z TVPodhale

A po egzaminie posiady i kolejka do tańca góralskiego.

Moi kochani kursanci, dziękuję przede wszystkim Wam za udział w wykładach, za wspaniałe pomysły i realizację występów. Za to, że mogłam Was spotkać na mojej życiowej góralskiej ścieżce.

Tekst: Józefa Kolbrecka – Prezes Stowarzyszenia KOBIETY PODHALA – organizator kursu

Zdjęcia: Adam Dobrzyński, Marta Zagórska, Danuta Baliczek, Barbara Kutyła.