„Góralska izba pełna strojów i … książek”

W dniu 3 października w nowym pomieszczeniu Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu tutejszy Oddział Związku Podhalan rozpoczął zajęcia warsztatowe p.n.: „Warsztaty regionalne - zawody, którym nie damy wyginąć”: wiązanie strzępków do chustek góralskich oraz wyszywanie gorsetów. Zajęcia odbywają się w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 4 – Leader.

Na wstępie wszystkich zebranych, a było ich ponad 60 osób, przywitała Józefa Kolbrecka – Prezes Oddziału, dziękując za ogromne zainteresowanie tematyką warsztatów.

Dzięki przychylności Radia Alex, które ogłosiło nabór na warsztaty, zasięgiem objęliśmy następujące miejscowości Podhala: Biały Dunajec, Bańska Niżna, Bukowina Tatrzańska, Długopole, Dzianisz, Gliczarów Dolny, Gliczarów Górny, Krauszów, Małe Ciche, Maruszyna, Nowe Bystre, Nowy Targ, Poronin, Rogoźnik, Sierockie, Stasikówka, Suche, Szaflary, Zakopane.

Trenerki szkolące w ginących zawodach: Janina Bentkowska z Białego Dunajca – wyszywająca gorsety i Maria Molek z Ratułowa – mistrzyni wiązania strzępków u chust góralskich, przedstawiły historię tych elementów stroju góralskiego. Uczestniczki warsztatów często zaglądały do książki naszej białodunajeckiej Pani dr Stanisławy Trebuni Staszel

pt: „Śladami podhalańskiej mody” oraz obejrzały ekspozycję strojów góralskich.

Warsztaty odbywają się od października do połowy grudnia 2012 roku w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu:

• w środy od 17.oo do 20.oo – wiązanie strzępków do chust
  • w czwartki od 17.oo do 20.oo – wyszywanie gorsetów