Reklama
Reklama
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj78
Wczoraj107
W tym tygodniu300
W tym miesiącu1745
Ogółem231573
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

„Spotkajmy się w bibliotece”

Pierwsze zajęcia warsztatowe w wiązaniu strzępków do chustek góralskich oraz wyszywania gorsetów odbyły się kolejno w dniach 10 i 11 października b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu.

Zajęcia „Warsztaty regionalne - zawody, którym nie damy wyginąć” odbywają się w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 4 – Leader. Projektodawcą jest Związek Podhalan Oddział w Białym Dunajcu, nasza Biblioteka jest partnerem Projektu.

 

Na tych warsztatach uczestniczki uczyły się nawijania i ucinania na odpowiednią długość strzępków do chust i, pod bacznym okiem instruktorki Marii Molek, wykonywały pierwsze wiązania. Jak wynika z relacji fotograficznej, jest to bardzo pracochłonna czynność, którą wykonywało ok. 60 uczestniczek. Tu uczestniczki dziękują Pani Marii Stoch z Poronina za bezpłatne obszycie chust góralskich.

Na kurs kroju i wyszywania gorsetów przyszło ok. 30 uczestniczek. Więc tu już nie w takim ścisku, jak w dniu poprzednim, uczono się kroju gorsetu, mierzenia na modelce (Ewa Kolbrecka) oraz wycinania kaletek z aksamitu oraz białej lnianej podszewki. Uczestniczki podglądały różne wzory na wystawie, która towarzyszy warsztatom a wykonana została przez trenerkę Janinę Bentkowską, oraz w książce dr Stanisławy Trebuni-Staszel p.t.: „Śladami podhalańskiej mody”. Cenny eksponat – gorset swojej babci, mający ponad 100 lat, przyniosła uczestniczka Agnieszka Bafia z Gliczarowa Dolnego.

Na zdjęciach można zobaczyć akcesoria, potrzebne do wyszywania gorsetów oraz pierwsze efekty pracy, z których uczestniczki są bardzo dumne. „Teraz inaczej będziemy patrzeć na gorsety, w których dziewczęta przychodzą na różne uroczystości, bo teraz wiemy, jakiego poświęcenia trzeba, aby wyszyć paradnie ten gorset” – stwierdziły młode dziewczęta – uczestniczki projektu.

 

Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 3364
 

października

21

środa

Znajdź na stronie

Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Copyright © 2020 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.