XII Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki w Białym Dunajcu

Związek Podhalan w Białym Dunajcu serdecznie zaprasza mieszkańców jak również przebywających gości na „XII Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki” czyli góralskiej miss, które odbędą się 10 lipca bieżącego roku w Białym Dunajcu na boisku sportowym przy ul. Kościuszki. Wyborom „Nośwarniyjsyj  Górolecki” towarzyszyć będą liczne występy zespołów regionalnych i folkowych, koncerty oraz zabawa na wolnym powietrzu. Poniżej przedstawiamy program imprezy oraz regulamin konkursu.

XII WYBORY NOŚWARNIYJSYJ GÓROLECKI
Biały Dunajec, 10 lipca 2011

I. Data i miejsce konkursu

Konkurs odbędzie się 10 lipca 2011 r. na stadionie sportowym w Białym Dunajcu, przy ulicy Kościuszki.

II. Cel konkursu

1. Prezentacja urody góralskich dziewcząt i ich temperamentu.
  2. Ochrona i popularyzacja folkloru, a także zwyczajów wsi podhalańskiej.
  3. Zainspirowanie osób dorosłych, kultywujących piękne góralskie tradycje do aktywnego przekazu młodym pokoleniom kultury ojców.
  4. Gromadzenie materiałów, które posłużą do opracowania wydawnictw dotyczących wiedzy o regionie.

III. Zasady zgłoszeń

1. Uczestniczki mogą zgłaszać: Prezesi Oddziałów Związku Podhalan, kierownicy zespołów regionalnych, instytucje kultury, oświaty, stowarzyszenia, fundacje, parafie, osoby prywatne. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko uczestniczki, datę urodzenia, adres zam., telefon.
  2. Do startu w wyborach zostaną dopuszczone dziewczęta stanu wolnego, w wieku od 16 –tu lat rocznikowo) wzwyż.

IV. Kryteria oceny

1. URODA: wdzięk, figura, prezencja – każde 1-5 pkt
  2. UBIÓR: uczesanie, strój świąteczny, ubranie codzienne – każde 1-5 pkt.
  3. ZARADNOŚĆ:
  1. Konkurencje w ubraniu codziennym:
      - dojenie krowy – 1-5 pkt.
      - układanie kopy siana – 1-5 pkt.
      - inne konkursy niespodzianki 1-5 pkt.

b.  Konkurencje w stroju świątecznym:

- sznurowanie gorseta – 1-5 pkt.
       - sznurowanie kierpcy – 1-5 pkt.

UCZESTNICZKI PREZENTUJĄ SIĘ WE WŁASNYCH STROJACH REGIONALNYCH!

4. KULTURA:

- śpiew – 1 zwrotka (można dobrać drugi głos) – 1-5 pkt.
      - taniec – 1 figura (można wystąpić ze swoim toniecnikiem)-do 3 min.-1-5 pkt.
       - gwara – 1-5 pkt.

5. WIEDZA O REGIONIE: 2 pytania – każde 1-5 pkt.

V. NAGRODY

Uczestniczki otrzymają pamiątkowe dyplomy, a dziewczęta wyróżnione następujące nagrody:

Za I miejsce i tytuł „Nojśwarniyjsyj” – wyjazd na atrakcyjną wycieczkę zagraniczną
Za tytuł „Noparadniyjsyj” – szal bordowy
Za tytuł „Nosykowniyjsyj” – gorset,
Za tytuł „Nolepsyj śpiywocki” – korale
Za tytuł „Nolepsyj toniecnicy” – kierpce zelowane
Za tytuł „Nośwarniyjsyj posiadników” – kolczyki góralskie
Za tytuł „Norzetelniejsyj Górolecki” ubranie góralskie

Zgłoszenia przyjmujemy:

Józefa Kolbrecka Prezes ZP O/Biały Dunajec 660 935 742; e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu – 18 20 73 898; e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Próba dziewcząt przed Wyborami Nośwarniyjsyj Górolecki odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury im. Gen. Andrzeja Galicy w dniu 8 lipca b.r. (piątek) o godz. 17.00

Józefa Kolbrecka - Prezes ZP O/Biały Dunajec