Reklama
Reklama
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj16
Wczoraj59
W tym tygodniu138
W tym miesiącu2144
Ogółem231972
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Słownik SKALNYCH LUDZI cd...

Świder Janina, po mężu Majerczyk. Urodziła się i mieszka w Białym Dunajcu. W zespole Zofii Solarzowej tworzyła parę taneczną ze swoim bratem, Franciszkiem Zbójnikiem. Poza zespołem tańczyła również z grupą muzyczną Trebuniów-Tutków z Poronina. Należała do zespołu w Suchem. Jej dzieci to Andrzej i Anna. Oboje obdarzeni są doskonałym słuchem. Andrzej ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie. Anna była instruktorem wielu zespołów regionalnych na terenie Podhala. Dzisiaj często zapraszana jest jako konferansjer w czasie Poronińskiego Lata.

Ustupski Józef (ur. 1937). Do zespołu Zofii Solarzowej zaczął uczęszczać w roku 1957, tuż po ukończeniu służby wojskowej w Oficerskiej Szkole Lotniczej im. Janka Krasickiego w Dęblinie. Kiedy wrócił na Podhale, podjął pracę w fabryce tektury w Białym Dunajcu jako mistrz ślusarski. W fabryce przepracował dziewiętnaście lat. W roku 1961 ożenił się z Anielą Dańko. Razem należeli do zespołu Zofii Solarzowej.W roku 1989 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, po powrocie do Polski pracował we własnym zakładzie ślusarskim. Dwie córki państwa Ustupskich należały do zespołów regionalnych w Poroninie. Aniela i Józef Ustupscy śledzą życie kulturalne w regionie. Są pogodni i bardzo życzliwi. Zawsze można się do nich zwrócić po poradę w sprawach regionalnych. Doskonale pamiętają szczegóły związane z osobą Zofii Solarzowej oraz grupą koleżanek i kolegów z młodości, a szacunek i umiłowanie czasów zespołu jest zauważalne w każdym ich wspomnieniu.

Wilkus Józek Kiyrnia. W zespole muzykant, grał na sekund, ale był również dobrym śpiewakiem. Grał z Jaśkiem Dusą po weselach. Wżenił się do rodziny Parów z Białego Dunajca. Pracował na gospodarstwie, handlował, „jeździł na dół”. Z żoną Heleną wychował dzieci: Jankę, Helenę, Władka, Marysię, Czesię. Wszystkie odziedziczyły piękny głos. Janka utonęła w Zalewie Rożnowskim, mając osiemnaście lat. Syn zginął tragicznie. Marysia należała do zespołu Zofii Solarzowej, później do Zespołu im. Heleny Buńdy. Na konkursach zdobywała zawsze pierwsze miejsca, tak indywidualnie, jak i grupowo. Wyszła za mąż za Stanisława Szaflarskiego, ich jedyny syn Mieczysław ożenił się na Stasiówce z Danusią, mają troje dzieci. Ulubionąśpiewką Marysi było:  

           Wejze mnie, sokole, pod skrzydełka swojie  

            i zanieś mniy , tamok, ka kochaniy mojiy                                              

Marysia zmarła w 2000 roku, pochowana została na cmentarzu w Poroninie.

Zapotoczna Hela (ur. 1928). Wdowa. Z Franciszkiem Galicą Łuscków ma córkę Zosię. Wyszła za mąż za Stanisława Zapotocznego, mieli razem dwóch synów.

Zapotoczny Staszek od Tatara (1932–?). Do zespołu należał z żoną Heleną. Ich życie kręciło się wokół gospodarstwa rolnego i fabryki tektury w Białym Dunajcu. Syn nie poszedł w ślady rodziców, znalazł inną pasję – narciarstwo biegowe. W tej dziedzinie odnosił znaczne sukcesy.

 

 

Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 1592
 

października

28

środa

Znajdź na stronie

Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Copyright © 2020 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.