III Muzykanckie Zoduski im. Józefa Maciaty

W dniu 17 listopada 2019 roku wypadła trzecia niedziela listopada i ostatnia w roku liturgicznym, która była podsumowaniem Mszy świętych w oprawie góralskiej.

Od paru lat zwyczajem w naszym Kościele Parafialnym p.w. Matki Boskiej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu w każdą trzecią niedzielę miesiąca (z wyjątkiem okresu adwentu i wielkiego postu) Msza święta o godzinie dwunastej jest oprawiana przez zespoły regionalne. W tym roku Msze oprawiali BIOŁODUNAJCANIE, MALI HOLNI z Sierockiego i Zespół ZOCHYLINA z Boru. W nagrodę za trud całego roku zespoły te, wspólnie z rodziną Maciatów – Lassaków, przed pysznym poczęstunkiem obejrzeli prezentację i film o muzyce Majerczyków – Farbiorzy, którzy na każdym kroku służą swoją muzyką, przygrywając przy imprezach kościelnych, gminnych i organizowanych przez stowarzyszenia.

Stanisław i Władysław Majerczyk – Farbiorze Naukę gry na skrzypcach rozpoczynali u Józefa Maciaty „Michalinego”, który jako pierwszy prowadził szkółkę gry dla dzieci w Białym Dunajcu. Uczyli się u niego:

• Stanisław Staszel
  • Jerzy Sowiński
  • Stanisław Majerczyk – Farbiorz
  • Władysław Majerczyk – Farbiorz
  • Bartłomiej Wysocki
  • Andrzej Dańko
  • Grzegorz Kolbrecki

Byli wtedy członkami Zespołu Góralskiego im. Zośki Gracy, prowadzonego przez Marię Porębską w biołodunajeckim GOK-u

Są tzw. „naturszczykami”, czyli muzykantami, którzy grają ze słuchu.

Jak większość muzykantów, grywali w zakopiańskich karczmach, towarzyszyli zespołom góralskim, kontynuując tradycje biołodunajeckich muzykantów.

Ich dzieci czyli „Młodzi Farbiorze” już od maleńkości przejawiają talenty muzykanckie, idąc w ślady swoich ojców oraz działają w Zespole „Biołodunajcanie”.

Farbiorze „seniorzy” wiedząc na swoim przykładzie, jak ważne jest wykształcenie muzyczne, wysłali swoich synów do Oddziału Szkoły Muzycznej w Poroninie, na naukę gry na skrzypcach.

Andrzej ukończył szkołę pod okiem mgr Teresy Piwowarczyk

Kamil i Piotr ukończyli szkołę pod okiem śp. mgr Stanisława Marduły

Kuba uczęszczał na zajęcia ogniska muzycznego, działającego przy szkole, ucząc się gry na akordeonie

Klimek na razie podpatruje starszych braci i kuzynów i stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie.

Młodzi Farbiorze szybko połknęli regionalny haczyk i zaczęli grać w swoim trzyosobowym składzie. Występowali solo jako muzyka, towarzyszyli również rodzimemu zespołowi.

Jako muzyka młodzieżowa zdobywali wyróżnienia na przeglądach i konkursach muzyk podhalańskich.

Ksiądz Proboszcz Jan Dolasiński skierował słowa podziękowania do zespołów, oprawiających msze w oprawie góralskiej przez cały rok.

Bardzo dziękuję za owocną współpracę i proszę o taką samą w przyszłym roku liturgicznym.

Józefa Kolbrecka – Sołtys

Posiady finansowane z Funduszu Sołeckiego Sołectwa Biały Dunajec na 2019 rok.

Zdjęcia z archiwum rodzinnego Farbiorzy