Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj8
Wczoraj65
W tym tygodniu223
W tym miesiącu929
Ogółem306231
Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości 
III Muzykanckie Zoduski im. Józefa Maciaty
czwartek, 19 grudnia 2019

W dniu 17 listopada 2019 roku wypadła trzecia niedziela listopada i ostatnia w roku liturgicznym, która była podsumowaniem Mszy świętych w oprawie góralskiej.

Od paru lat zwyczajem w naszym Kościele Parafialnym p.w. Matki Boskiej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu w każdą trzecią niedzielę miesiąca (z wyjątkiem okresu adwentu i wielkiego postu) Msza święta o godzinie dwunastej jest oprawiana przez zespoły regionalne. W tym roku Msze oprawiali BIOŁODUNAJCANIE, MALI HOLNI z Sierockiego i Zespół ZOCHYLINA z Boru. W nagrodę za trud całego roku zespoły te, wspólnie z rodziną Maciatów – Lassaków, przed pysznym poczęstunkiem obejrzeli prezentację i film o muzyce Majerczyków – Farbiorzy, którzy na każdym kroku służą swoją muzyką, przygrywając przy imprezach kościelnych, gminnych i organizowanych przez stowarzyszenia.

 
Okrągłe rocznice - ważne wspomnienia o wielkich ludziach małej Ojczyzny
wtorek, 26 czerwca 2018


Tynskno nom Boze!

  

Andrzyj Skupiyń „Florek” na Stołowym siedzioł,

na swojyj dziedziniy pisaniy opiyroł.

Słuzba wojskowo na jego twórcość nojwiynksy wpływ miała,

pomoc generała Andrzyja Galicy w tym go wspiyrała.

Pod dowództwem rodoka z Biołego Dunajca siy znaloz,

on talyntem i zamiyłowaniym młodego wojoka zajon siy zaroz.

Ksionzki Orkana, Kasprowicza cy Witkiywicza mu przynosiył,

z jego zapału do kultury góralskiyj coroz barzyj siy ciesył.

Po powrociy do chałupy „Florek” gazdowkom siy zajmowoł,

jednak swojy zainteresowanio cały cos łozwijoł.

Pisoł gwarom: wiyrse, gawyndy i opowiadania,

jako tyz przedmowy na rózne urocystości i jegomości powitania.

Choć jednym z nojlepsyk poetów na Skolnym Podholu wtej był,

aly robote na tyj rodnyj ziymi nojbarzyj se cyniył.

Bez to ze w spotkaniak z ucniami w górnym Dunajcu udział broł,

do stworzonyj przez Wrześniów „Galerii Przyjaciół Szkoły” nolezoł.

Oni tyz Przeglond im. Andrzeja Skupnia „Florka” od 1971 roku organizujom,

młodzi recytatorzy i gawyndziorze z Podhola, Śpisa i Orawy w nim swojy zdolności pokazujom.

W 1967 roku przy skoly w Dolnym Dunajcu zespół góralski powstajy,

małżyństwo Sichelskik imiy poety ze Stołowego mu nadajy.

Po dwudziystu rokak jego istniynio kierownikami dalyj byli,

do ukozanio siy ksionzki „O Tatry wy mojy” siy przycyniyli.

Zawiyro ona Biołego Dunajca i Parafiji Poronin historyjy,

i Wojciycha Kułacha „Wawrzyńcoka” – rzeźbiorza z Glycarowa Dolnego dziejy.

Twórcość religijnom i opowiadanio o ludziak z Podhalym zwionzanymi,

som tyz w niyj gawyndy i poezyjo nasyj Skolnyj Ziymi.

Ziomkowiy „Za wodom” nie fcom być tyz gorsi,

temu imiy poety biołodunajyckiy koło Zwionzku Podhalan nosi.

Pośród nojbarzyj oddanyk osób dlo nasyj wsi siy znajdujy,

na wiecyste uznaniy u dzieci i dorosłyk zasługujy.

Choć 45 roków od jego śmierzci miniy,

 to jego działalność i twórcość w pamiynci nie zaginiy.    

 
Słownik SKALNYCH LUDZI cd...
poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Świder Janina, po mężu Majerczyk. Urodziła się i mieszka w Białym Dunajcu. W zespole Zofii Solarzowej tworzyła parę taneczną ze swoim bratem, Franciszkiem Zbójnikiem. Poza zespołem tańczyła również z grupą muzyczną Trebuniów-Tutków z Poronina. Należała do zespołu w Suchem. Jej dzieci to Andrzej i Anna. Oboje obdarzeni są doskonałym słuchem. Andrzej ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie. Anna była instruktorem wielu zespołów regionalnych na terenie Podhala. Dzisiaj często zapraszana jest jako konferansjer w czasie Poronińskiego Lata.

 
Słownik SKALNYCH LUDZI cd...
poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Pawlikowski Józef Matyscorz (ur. 1930). Pochodzi z Dolnego Dunajca i często był przepędzany przez chłopaków z „Góry”. Zakończywszy karierę w zespole Zofii Solarzowej, Józef zajął się wynajmowaniem pokoi dla letników oraz handlem towarami regionalnymi. Jego piękny głos można ciągle usłyszeć w jednej z ławek nawy bocznej kościoła p.w. Marii Magdaleny Królowej Aniołów w Białym Dunajcu. Po reaktywacji zespołu przez Marię Porębską Matyscorz został zaproszony do grupy. Niejeden z młodych nawet dziś zazdrości mu talentu i umiejętności. Śpiewa także podczas okazjonalnych spotkań zespołu. Ożenił się z Helą Miglówną (starszą), kuzynką Heli Buńdy. Po ślubie zamieszkali po drugiej stronie domu Franciszka i Heleny Matygów Potarganych.

 
Słownik SKALNYCH LUDZI cd...
sobota, 09 kwietnia 2016

Łukaszczyk Stasia Stady, po mężu Majerczyk (ur. 1953). Urodziła się w Białym Dunajcu. Jej dziadek Łukos był bardzo cenionym rzemieślnikiem artystą, a babcia Łukaska wyszywała gorsety góralskie. Stanisława od dziecka pięknie śpiewa. Ma charakterystyczny i pełen wdzięku głos. Jej dzieci Małgorzata i Łukasz w swojej pracy są również nieprzeciętni. Łukasz po dziadku Łukosu „trochę stolaruje”, a rzeźby jego autorstwa zdobią niejeden dom na Podhalu. Córka Małgorzata jest malarką. Jej prace były już prezentowane podczas kilku wernisaży, dla niej jednak najważniejsza jest rodzina, o którą bardzo dba, i to ona zajmuje ją najbardziej.

 
SKALNI LUDZIE cd..
czwartek, 07 kwietnia 2016

Gał Józek. Pochodził z Gliczarowa Dolnego. Do zespołu należał w początkach jego działalności.

 Gil Helena (1938–?). Pochodziła z Gliczarowa Dolnego. Pięknie śpiewała pierwszym głosem „Wysoko kalina, jo mało dziywcyna”. Zmarła tragicznie.

 Gondek Krysia, po mężu Cudzich (1932–2001). W zespole Zofii Solarzowej śpiewała. Pracowała w księgowości w fabryce tektury w Białym Dunajcu, później w księgowości w „Veritasie” w Białym Dunajcu. Z mężem Andrzejem Królcynym mieli czwórkę dzieci: Annę, Grażynę, Barbarę i Janusza. Przyjaźniły się z Janką Buńdą, po mężu Wyrostek. Dobrze mó- wiły o sobie i cieszyły się sukcesami swoich dzieci.

 
SŁOWNIK SKALNYCH LUDZI cd...
wtorek, 05 kwietnia 2016

Fiust Aniela (ur. 1936). Pochodzi z Gliczarowa Górnego, z Fiśkowej Doliny. Już jako małe dziecko potrafiła bardzo dobrze śpiewać. Przy różnych pracach w gospodarstwie trenowała swój głos. Musiał być piękny, bo jej stryj mawiał, że nie musi nic robić, „Niek ino spiywo”. Ulubiona jej śpiewka to: Lec głosiy po lesiy Kanyk ciy posłała, Bok ze swojom mamom, Downo nie godała. Na próby przychodziła z Helą Rabianową, Iwańskimi, Helą Ładunkową i innymi dziewczynami. Do zespołu przynosiły swoje „wiyrchowe” śpiewki. Po rozwiązaniu zespołu w Białym Dunajcu należała do następujących zespołów: „Harnasie”, „Holny”, Zespół im. Jana Jędrola, zespół pani Marii Porębskiej. Brała również udział w operze Jadwisia spod Regli. Opera góralska o Janie Pawle II, którą tworzą zespoły z Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu, Zakopanego

 
SKALNI LUDZIE cd..
piątek, 01 kwietnia 2016

 

Cudzich Jędruś Królcyn (1928–1991). Przez kilka lat należał do zespołu Zofii Solarzowej, a także do zespołu Janiny i Franciszka Sichelskich. Pracował długo w fabryce tektury, następnie zatrudnił się w Pogotowiu Ratunkowym w Zakopanem. W latach sześćdziesiątych zagrał w filmach Wojciecha Solarza Polana za wierchem oraz w filmie Trzecia granica. W zespole „Biały Dunajec” z Krysią Gondek tworzyli parę taneczną, toteż w życiu również stworzyli małżeństwo. Ci, którzy go znali, zapamiętali go jako człowieka zawsze uśmiechniętego, żartującego w każdej sytuacji.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 10

Znajdź na stronie

kwietnia

19

piątek

Reklama
Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Reklama
Copyright © 2024 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.